Født 24. april 1944 i København

Statsborgerskab Dansk

 

Formel uddannelse

  • Journalist: 1965-1968 – Mesterlære-uddannet i journalistik på Folkebladet, Randers, og Demokraten, Århus, med kortere ophold på Danmarks Journalisthøjskole.
  • Jurastudier 1973-1979 – Cand.jur.Københavns Universitet med sidste eksamen 29. januar 1979 Fuldtidarbejde i DR i hele studietiden
  • Sprogkundskaber: (1-5, 5 værende bedst)
    Sprog: Læser: Taler: Skriver:
    Engelsk 5 5 5
    Fransk 3 3 2
    Tysk 4 4 3
    Dansk Modersmål

 

Medlem af
Dansk Journalistforbund, DJ, og Danmarks Jurist- og økonomforbund, DJØF.

 

Erhvervserfaring

  • Fra maj 2006 – Freelance journalist, foredragsholder med base i Bruxelles
  • Januar 2006 – Maj 2006 – Gæstelærer i journalistik, Askov Højskole, Askov, 6600 Denmark.
  • Januar 2005-December 2005 – Nordisk Representante: Arbejde for DR og de øvrige nordiske public service stationer(radio/tv) i Bruxelles.
    (http://www.nordicpsb.com/ )
  • August 2004 – December 2004 – Talsmand, Coalition Provisional
    Authority, CPA, Basra, IrakSeconded by The Royal Ministr. Udsendt af Danida til civil genopbygning.
  • Juni 2003 – August 2004 – Talsperson, OSCE Missionen i Kosovo.
    (Director of press and communication) Udsendt af Udenrigsministeriet.
  • Januar 2002 – Juni 2003 – Studievært, Deadline, DR2.
  • 1997 – 2000 – Bruxelles-koorrespondent,DR, radio.
  • 1995 – 1997 – Udlandsredaktør, Radioavisen, DR.
  • 1994 – 1995 – Medredaktør Aktuelt.
  • 1992 – 1994 – Washington-okrrespondent, DR, radio.
  • 1988 – 1992 – Bruxelles-korrespondent, DR,radio.
  • 1986 – 1988 – Journalist, TV-Avisen.
  • 1984 – 1986 – Kultur- og presseråd, Udenrigsministeriet ,EU-repræsentationen, Bruxelles.
  • 1980 – 1984 – Bruxelles-korrespondent, DR, radio og fjernsyn..
  • 1976 – 1980 Journalist,TV-Avisen, hovedvægt dansk politik (og afsluttede jura-studiet)
  • Oktober 1973 – 1976 – Danmarks Radio, journalist,radio,, hovedvægt pådansk politik
  • Oktober 1972 – september 1973 – Ritzaus Bureau.
  • Januar 1972 – september 1972 – Grønlands Radio, Radio.
  • November 1968 – december 1971 – Journalist, Politiken, hovedvægt på kriminal- og retsreportage
  • November 1965 – november – Journalistelev på Folkebladet, Randers, og Demokraten, Århus, kombineret med ophold på Danmarks Journalisthøjskole, Århus..
  • Januar 1974 – januar 1976 – Redaktør af Journalisten, ,Dansk Journalistforbunds medlemsblad, sideløbende med arbejdet I DR.

 

Diverse

  • Omfattende undervisnings- og foredragsvirksomhed om EU, journalistik, demokrati, menneskerettigheder.
  • Medlem af den nu nedlagte “Styrtningskomiteen for grundlovsdebatten”, nedsat af Folketingets præsidium.
  • Ulønnet redaktionsmedlem “Challenge Europe”, The European Policy Center, Brussels.
  • Stifter og ejer af APS Poul Smidt, SE 26130220

 

Bøger

  • “Det kongelige Teater – magien bag scenen” – Fotobog af Sisse Brimberg med tekst af P.S. Nyt Nordisk forlag, København 2005.
  • “Et rigtigt parlament” om EU-Parlamentet, Gyldendal, København 1999.
  • “Papirløst ægteskab”. En juridisk håndbog skrevet i studietiden, 1973.
  • Bidragyder til adskillige bøger om EU, journalistik og menneskerettigheder.

Poul Smidt is a Danish journalist and lawyer born April 24 1944 in Copenhagen, Denmark

 

INTERNATIONAL BACKGROUND

Poul SMIDT has a strong international background both as a journalist and as an adviser on political and media issues related to nation building.. He is presently EU-political adviser to the EU-ambassador in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, based in Brcko District.
Kabul 2008-09 (as Special adviser to the Head of Mission, European Police Mission,EUPOL – and mentor to the spokesperson in Ministry of Interior Semarai Bashary), Iraq 2003 and Kosovo 2000-2003 (as director, press and public information OSCE Mission to Kosovo). Election Observer in Kosovo, Montenegro, Ukraine and Cambodia. 25 years in international journalism focused on EU and international cooperation, see below. 1984-1986 Danish diplomat in Brussels, Spokesperson on EU-matters. 2004-2006 Nordic Representative (lobbyist) for the Nordic Public Service Broadcasters from Iceland, Finland, Norway, Sweden and Denmark.

 

RECENT JOBS IN JOURNALISM

Commentaries/analysis in Daily newspaper Information mostly on EU-affairs. Produced a series of TV-programmes for dk4 on EU and anchored a monthly TV-program. Jan. 2000-June 2002, Anchor-moderator TV- late news program, News night/ Deadline, DR, National Public Service Channel. From 1980-2000: 3 periods and eleven years as the permanent correspondent for Danish Public Service Radio/TV in Brussels, 2 years as the permanent correspondent in Washington DC – and 2 years as the spokesman at the Danish Permanent Representation in Brussels, Foreign Office and political reporter, Foreign Editor at the Radio News, DR and Chief Editor at the national newspaper Aktuelt.

 

LANGUAGE SKILLS

Excellent English. Can work in French and German as well. Mother tongue Danish. Has written a few books on European Cooperation, Culture and politics and have lectured in European affairs, international relations, democracy and media. IT-skills as a well educated and trained media person.

Trained as a journalist 1965-1968 including High School of Journalism, Aarhus, Denmark, Graduated as a lawyer from University of Copenhagen 1979. Studied law at the same time as he had full time employment as a foreign affairs and political reporter at the national TV-station, DR-monopoly.

Permanent address: Tome Maksimovica 7, 71000, Brcko, Bosnia. And Herzegovina
GSM: + 387 62 874 866 and email; journalist@poulsmidt.dk.
GSM when visiting Denmark: +45 21 73 21 70